
Gorączka u niemowlaka i małego dziecka to zawsze ogromny stres dla rodzica. Często zdarza się tak, że gorączka u dzieci przebiega bez żadnych innych objawów. Przyjmuje się, że o gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura ciała jest podwyższona. Gorączka u niemowlaka oznacza, że temperatura ciała podniosła się powyżej 38°C. Wartości 37,5°C – 38°C oznaczają stan podgorączkowy u dziecka.
Gorączka u dziecka – na co zwrócić uwagę
Przyjmuje się, że gorączka to stan, w którym temperatura ciała dziecka wynosi powyżej 38°C. Aby dokonywać wiarygodnych pomiarów, należy zapoznać się z instrukcją obsługi używanego przez nas sprzętu do pomiaru temperatury. Gorączkę u niemowląt najlepiej jest mierzyć termometrem z miękką i giętką końcówką w odbytnicy. Jednak rodzice często boją się tego rodzaju pomiaru. Do mierzenia temperatury dobrze sprawdzają się także termometry bezdotykowe.
Warto wiedzieć że Gorączka u dziecka charakteryzuje się zwiększoną ciepłotą ciała. Często gdy gorączka rośnie można zauważyć bardzo zimne dłonie i stopy małego dziecka.
Więcej o tym, czym wyróżnia się gorączka u niemowlaka na https://www.aptekagalen.pl/blog/goraczka-u-niemowlaka
Jak sobie radzić z gorączką u niemowląt i małych dzieci?
Stan podgorączkowy u dziecka nie wymaga od rodziców żadnych działań. Warto obserwować dziecko i regularnie sprawdzać czy temperatura ciała nie wzrasta.
Gorączka jest naturalną reakcja obronną organizmu. Dlatego też jej przeciwdziałanie należy rozpocząć od obserwacji dziecka. Jeżeli dziecko jest w dobrej formie i mimo gorączki bawi się, jest w dobrym humorze możemy spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. Jeśli zaś oprócz gorączki u dziecka zauważamy osłabienie, polegiwanie przechodzimy do działania.
Co robić gdy dziecko gorączkuje?
- obserwować dziecko,
- zastosować okłady chłodzące na kark i pachwiny lub kąpiel chłodzącą,
- nawadniać dziecko,
- regularnie mierzyć temperaturę,
- podać lek przeciwgorączkowy (paracetamol lub ibuprofen).