Opublikowano

Planszówki dla małych dzieci – dlaczego warto w nie grać?

gry dla malych dzieci

Gry planszowe są obecnie niezwykle popularne. Dotyczy to też gier dla małych dzieci, po które wielu rodziców chętnie sięga. Niektórzy jednak wciąż nie rozumieją fenomenu takiej rozrywki i odmawiają spędzania wspólnego czasu z dzieckiem. Dlaczego gry planszowe są tak ważne dla rozwoju dzieci i jednocześnie poprawiają relację z rodzicem?

Nauka strategicznego myśleniagry dla malych dzieci

Większość kultowych gier planszowych, takich jak warcaby czy chińczyk, w dużym stopniu uczy strategicznego myślenia. Choć mogłoby się wydawać, że ten rodzaj lekcji wcale nie jest zbyt istotny, strategiczne myślenie będzie towarzyszyło dziecku przez całe życie. Dodatkowo niektóre gry dla małych dzieci (zobacz przykłady) zostały specjalnie stworzone tak, by niosły jak największą wartość edukacyjną. Dlatego chcąc skupić się na rozwoju swojej pociechy warto sięgnąć po gry edukacyjne, które nauczą ją liczenia lub podstaw obcego języka.

Czas spędzony wspólnie z rodzicem

Czas spędzony z rodzicem na wspólnej zabawie jest dla dziecka naprawdę ważny. Nie tylko dostarcza mu rozrywki, ale również poprawia więź z matką lub ojcem. Przez wspólną zabawę maluch postrzega rodzica jako swojego przyjaciela, a nie wyłącznie osobę, która go nadzoruje i zabrania ciekawych – w jego rozumieniu – rzeczy. Stąd też wspólna zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna, aby utrzymać z nim prawidłowe relacje. Dlatego niezależnie od prowadzonego trybu życia czy swojej pracy warto przynajmniej kilka razy w tygodniu znaleźć chwilę na to, by wspólnie z dzieckiem zagrać w grę planszową.