Opublikowano

Pierwsza czapeczka dla noworodka – jaka powinna być?

Wiele młodych mam zachodzi w głowę, jak ubrać swojego noworodka na pierwszy spacer. Oczywiście, wiele zależy od pory roku, chociaż nawet latem nie są one pewne, czy potrzebny jest lekki kocyk, czy można zabrać dziecko w samym pampersie. Wiele emocji wzbudza też czapeczka dla noworodka – czy potrzebna jest ona latem? Jak najlepiej ją wybrać?

Czapeczka dla noworodka – jaką wybrać?

Obecnie na rynku znaleźć można przeróżne rodzaje czapeczek dla noworodka. Wybór jest naprawdę przeogromny – od bawełnianych czapek wiosennych, po te zimowe – ocieplane w środku polarem. Warto pamiętać, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła – to dlatego zimą należy zawsze ubierać maluszkowi czapeczkę. Z kolei latem czapka powinna być jak najbardziej przewiewna, ale nadal powinna być na głowie maluszka. Głównie dlatego, aby chronić głowę dziecka przed udarem słonecznym. Czapeczka dla noworodka od MrBobas na lato powinna być wykonana z bawełny, lnu lub muślinu. Warto, żeby była ona w formie kapelusza, którego rondo osłoni buzię maleństwa przed nadmiernym promieniowaniem słońca. Maluszek ma tendencje do pocierania główką o wózeczek, dlatego dobrze jest wybrać czapeczkę z troczkami, które można zawiązać wokół szyjki – byle nie za mocno!

Jak zmierzyć obwód głowy noworodkowi?

Noworodki zazwyczaj rodzą się z główką około 36 centymetrów, to dlatego większość czapeczek dla świeżo narodzonych maluszków ma właśnie ten wymiar. Jednak nie ma co się sugerować tym, co mówią statystyki. W końcu każde dziecko jest inne, a wybierając czapkę najważniejsze znaczenie ma to, aby nie cisnęła ona główki malca. Warto pamiętać, że noworodki mają dwa ciemiączka, które są niezarośnięte i nie wolno ich niczym krępować. Zanim kupi się czapeczkę dla noworodka, warto po prostu zmierzyć mu główkę. W tym celu należy miękką taśmą krawiecką oplątać główkę dziecka – przeciągając ją przy uszkach, potylicy i czoła. Ten wymiar należy traktować jako wyznacznik do zamówienia odpowiedniej czapeczki dla noworodka.

Jak uprać czapeczkę dla noworodka?

Warto pamiętać o utrzymaniu ubranek noworodka w czystości, również czapeczek. Maluszki mają tendencję do pocenia się główki. Dlatego warto co jakiś czas uprać i ten element garderoby. Czapeczkę letnią najlepiej uprać ręcznie. Woda powinna mieć około 30 stopni i zawierać odrobinę płynu lub mleczka do prania. Nie może to być oczywiście intensywnie pachnący płyn do prania dla dorosłych, a raczej produkt przeznaczony stricte dla niemowląt. Suszenie absolutnie nie powinno odbywać się w suszarce bębnowej.